هادی خانیکی: پرداختن به گفت و گو در جامعه ی ایران بسیار مورد نیاز است

 به گزارش روابط عمومی کانون گفت و گو، در این جلسه که 18 مرداد برگزار شد اعضای هیات مدیره ی کانون تاریخچه ای از  برگزاری گردهمایی های سالانه ارائه کردند و در ادامه دکتر هادی خانیکی به بیان دیدگاه های خود در مورد این گردهمایی پرداخت.

دکتر خانیکی با تاکید بر اینکه پتانسیل اندیشه ی امام موسی صدر، پتانسیلی ملی است و گردهمایی می تواند با محوریت سلوک ایشان باشد، گفت: «در جامعه ی ما افراد اشتیاق و عطش فراوانی نسبت به گفت و گو دارند و تجربه های بسیار ارزشمندی  هم در باره ی گفت و گو وجود دارد. نکته ی بسیار مهم هم افزایی بین این تجربه ها است، هیچ کس به تنهایی متولی امر گفت و گو نیست ولی تبادل تجربه های گفت و گویی بسیار اهمیت دارد. تجربه ی شخصی بنده این است که امر گفت و گو  در ایران فوق العاده مورد نیاز و توجه است زیرا که گفت و گو مساله محور است و فقط یک مقوله ی لوکس نیست.»

او در ادامه افزود: «من معتقدم که گفت و گو یک امر مدنی و اجتماعی است و باید آن را به یک امر مدنی و اجتماعی تبدیل کرد نه سیاسی. در مورد بحران آب تجربه ی موفقی  از منظر گفت و گو داشتیم. یک گروه از متخصصین و مهندسین قرار ملاقاتی گذاشتند. بنده و آقای قانعی راد صحبت هایی داشتیم. عنوان حرف هایم این بود: چگونه بر سر آب گفت و گو کنیم؟ تا هفته ی گذشته سیزده نشست سالانه در این باره داشتیم و نه تعیین تکلیف برای آب. پایان نامه ها و کارهای تحقیقاتی مشترک بسیاری از این نشست ها استخراج شد.»     
                                                            

دکتر خانیکی به تجربه ی دیگری اشاره کرد و گفت: «نمونه ی دوم، نشستی برای مسائل روان شناختی بود. تحقیقی انجام شده بود مبنی بر این که نزدیک به 40 درصد مردم تهران دارای اختلالات روان شناختی هستند در حالی که مراجعه کردن به روان شناس در جامعه، امری ناخوشایند است. یکی از کارهای جالبی که در این نشست انجام شد، این بود که آدم ها راجع به مسائل روحی درونشان صحبت کنند.                                                                                                این تجربه تجربه ی بسیار موفقی بود. خوب است از این تجربه ها که نمونه های متعددی از آن وجود دارد در گردهمایی سالانه استفاده شود.»

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی در پایان سخنانش به این موضوع اشاره کرد که  باید به جوان ها موارد خاص و افراد موفق را نشان داد تا با اولین ناکامی، مایوس نشوند.
                                                                             

در  این جلسه همچنین درباره ی نحوه ی برگزاری گردهمایی صحبت و تبادل نظر شد.

 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان